Jdi na obsah Jdi na menu
 


Milé dívky-slečny!

Nejčastější otázky okolo-Menstruace:

Dá se menstruace posunout?Ano!Pokud potřebuješ odsunout termín své menstruace(např.z důvodů dovolené u moře apod...)tvůj gynekolog ti může předepsat jeden z léků k tomu určených.Např.Norethisteron je to hormonální preparát,který se tomuto účelu používá.Je nutné je začít užívat 2-3 dny před vypočítanými měsíčky a musí se užívat po celou dobu,kdy chceš mít od měsíčků pokoj.Po jeho vysazení očekávej krvácení asi tak do dvou dnů.

Jak poznám příchod první menstruace?První menstruace se může dostavit neočekávaně bez jakýchkoliv příznaků,což bývá vůbec nejčastěji.V méně případech bývá provázena s typyckými předmenstruačními příznaky jako bolest v podbříšku(někdy bolestivost i cyklicky o několik měsíců dopředu bez toho,že se dostaví krvácení),dále i psychickými změnami,jako podrážněnost,nervozita ...ataak.Zmé skušenosti mě bolívá všechno!!!

Mohu se ochránit před rakovinou děložního čípku?

Ano!!!Zjisti si více informací uděláš pro sebe něco co se koupit nedá!!Očkovací látka je Cervarix.Zeptat se můžeš u gynekologa nebo praktického lékaře.Rakovina dělož.čípku není dědičným onemocněním.Bylo prokázáno,že její příčinou je přetrvávající infekce lidským papilomavirem,zkráceně HPV.Existuje mnoho typů HPV,ale jen některé z nich mohou vyvolat rakovinu dělož.čípku.Tyto typy nazíváme onkogenními typy HPV.Více se dozvíte když napíšete na:krystinka.a(zavináč)seznam.cz

********************************************************

BUD' FIT!

************

Krásné bříško za 3 měsíce!

brisko-perV zimě nadáváme na počasí, v létě na to, že kdybychom v zimě nebyly tak lenivé, nemusely bychom se stydět nasoukat se do plavek. Pokud chceš podobným výčitkám v příští sezóně předejít, ale netrápit se dietami, které stejně častěji končí spíš hůř než líp, začni už teď a s námi!

Chytrý plán

Toužíš po krásném výstavním bříšku, ale bojíš se, že po prvním týdnu cvičení své předsevzetí opět zavřeš někam do skříně? Jednoduše – chce to chytrý a hlavně pořádně promyšlený plán. Proč? Pokud ze dne na den změníš svůj jídelníček k nepoznání a začneš dělat sedy lehy s takovou vervou, že další ráno nevstaneš z postele, je to celé špatně. Tohle jsou tvé nové zásady:
1) S vytrvalostí nejdál dojdeš – S nárazovými týdenními dietami skutečného úspěchu málokdy docílíš a navíc jsou nebezpečné pro tvé zdraví. Nesmí tě vyvést z míry, že se nyní úspěchy nedostaví už po prvních pár dnech. Cvičením to jde sice pomalu a postupně, ale nebudeš litovat.cviceni1
2) Jasný cíl – Pokud se toužíš podobat vychrtlým modelkám, také to nevěští nic dobrého. Pomocí našeho plánu docílíš hezké pevné postavy a naučíš se zdravě jíst – což pochopitelně nemá spojitost s hladomorním procesem s cílem vystoupnutí všech kostí na povrch. Hezké tělo je jedině zdravé tělo, které má pravidelný přísun všech potřebných živin a dostatečného množství kalorií. Posilování a protahování svalů je důležité také ze zdravotních hledisek – ochablé svalstvo nemůže správě držet kosti pohromadě a pokud se ve svých sladkých šestnácti letech neohneš k zemi, je to skutečně k pláči.
3) Zaveď si deníček – Chceš mít skutečně přehled? Pořiď si sešit, do kterého si budeš zapisovat, jak dlouho jsi kdy cvičila, kolik sérií cviků už v pohodě zvládneš a co ti ještě dělá potíže.
4) Nebuď moc hrrr – Nepřepínej zbytečně svaly. Začni s kratšími sériemi a po různých časových úsecích počet cviků postupně zvyšuj. Rozhodně bys neměla cvičit za každou cenu, když jsi nemocná nebo příliš unavená – cvičení by sis jedině zprotivila. Ze stejného důvodu není dobré cvičit denně, nejlepší asi 2-3x do týdne. Svaly se potřebují zregenerovat a pamatuj, že nerostou v době, kdy cvičíš, ale v době po cvičení!

Správná strava
Nejde o to zredukovat své chody na dvě malé karotky a list salátu. Když cvičíš, potřebuješ energii, proto by ses neměla v jídle omezovat přísnou dietou. Ovšem neznamená to, že proto můžeš jíst tučná jídla a přecpávat se sladkostmi. Cokoliv ze svého jídelníčku vyškrtneš, musíš nahradit za zdravější variantu. To znamená, že když se rozhodneš nejíst bílé pečivo, nahradíš jej za celozrnné, tučné maso můžeš nahradit rybami, sladkosti vyměnit za ovoce… Nebudeš si tak odepírat žádné potřebné živiny, ale přesto budeš mít dobrý pocit, že děláš něco jak pro své zdraví, tak pro svou krásu. A hlavně – nezapomínej na dostatek tekutin, i když venku nejsou třicetistupňová vedra!

Kdy začít?

Hned! Můžeš si slibovat, že začneš hned za týden nebo za čtrnáct dní, ale nač? Máš-li čas a nic ti ve cvičení nebrání, můžeš začít hned teď. Není ovšem rozumné natáhnout na sebe tepláky a hodinu v kuse své tělo mučit obtížnými cviky, když na to tvůj organismus není připravený. První „tréninky“ ti zaberou třeba jen pár minut.cviceni2

Jak začít?
Velmi dobře si zapamatuj, že nesmíš začít posilovat svaly bez jakéhokoliv předešlého zahřátí a protažení, koledovala by sis o nepěkný úraz! Pro zahřívací kolo ti skvěle poslouží svižná jízda na rotopedu, běhání na místě nebo pár minut rychlého tance při tvé oblíbené hudbě (když tě nikdo nevidí, tak je to i zábava:-)). Také je nutné připomenout, že bys měla mít na sobě vhodné oblečení. Při cvičení se zapotíš, ale mysli také na to, že aby ti svaly neztuhly, musí být v teple. Ideální je triko s krátkým rukávem a sportovní legíny. Před cvičením ani krátce po cvičení bys neměla nic jíst, pít je však nutné!

Program

Je dobré sestavit si cvičební program. Je nutné cvičit přímé i šikmé břišní svaly a i když se chceš zaměřit vyloženě na posílení břišních partií, měla bys pokaždé udělat i pár cviků na jiné partie a různě je obměňovat.
Zde je náš příklad programu. Můžeš si jej přizpůsobit přesně pro sebe.

1) 5 minut jízda na rotopedu při hudbě.
2) Protažení (strečink).
3) Cviky na přímé břišní svaly:

a) Lehni si zády na podložku, nohy pokrč v kolenou a chodidla měj od sebe zhruba v šíři ramen. Ruce dej v týl, ale nepoužívej je k přitahování, musí pracovat pouze břišní svaly! Nyní se zatnutím přímých bř.svalů mírně nadzvedni nad podložku, ale nekrč hlavu – najdi si nějaký pevný bod na stropu a vždy směřuj zrakem přímo k němu. Důležité – na podložce se nadechni a nadzvedni se s výdechem, jinak cvičení nebude efektivní! Několikrát opakuj.
b) Zopakuj předešlou sérii jen s tím rozdílem, že se v horní poloze pokusíš zůstat trochu déle – podle toho, jak jakou zátěž vydržíš.
c) Opět velmi podobný cvik. Zůstaň ve stejné poloze, jen nadzvedni nohy a měj je pokrčené v pravém úhlu. Pokud chceš, můžeš udělat jednu sérii rychlou a druhou také s výdrží jako u bodu b).
d) Kmitání. Vrať nohy do původní polohy, chodidla však můžeš roztáhnout víc od sebe. Předpaž a zvedni se tak, že se rukama jakoby vytáhneš k pomyslné ose mezi svými koleny. Pohyb by měl být rychlejší a neměla bys záda pokládat zpět na podložku, dokud sérii nedokončíš.
e) Stříhání. Celá se polož na podložku, záda by neměla být prohnutá. Nadzvedni nohy a párkrát „zastříhej“ a polož zpět. Několikrát opakuj. Pozor – Nenadzvedávej hlavu a tlač záda stále pevně k podložce!
4) Cviky na šikmé břišní svaly:
a) Zaujmi polohu jako u bodu 3a). Pravou nohu nadzvedni a kotníkem opři o levé koleno. Nyní se zvedej šikmo, jako bys chtěla dosáhnout protějším (levým) loktem až ke koleno. Paže by jsi měla mít stále narovnané a opět je důležité, aby jsi neohýbala krk, ale dívala se přímo před sebe. Několik opakování na obě strany. Pokud chceš, i tento cvik jde udělat s výdrží v horní poloze.
b) Lehnu si na bok, nohy mírně pokrč v kolenou, ruce dej v týl a snaž se kmitat směrem nahoru s hlavou otočenou nahoru. Opět několikrát opakuj na pravou i levou stranu.
5) Protažení – Nyní se celá natáhni na podložku a snaž se od sebe odtahovat horní a dolní končetiny, aby byly břišní svaly co nejvíc napjaté.
7) Posilování dalších partií – Při každém „tréninku“ se kromě břišních svalů můžeš zaměřit na některou další partii – jednou můžeš posilovat hýždě, podruhé záda, paže atd. Je totiž důležité mít zpevněné celé tělo!

Postupně!

Jak už bylo řečeno, není dobré začít každý cvik hned ze začátku provádět po dvaceti cvicích ve třech sériích. Tělo si musí postupně přivyknout – až budou svaly o něco silnější, zvládneš v jedné sérii najednou cviků mnohem více než v době, kdy jsi se cvičením začala. Ovšem ani poté není dobré dělat příliš dlouhé série, maximálně 20 cviků, pak nech svaly mírně odpočinout a pokračuj v další sérii.
Náš plán:
I. Období (1.-3. týden) – Cvič maximálně 2x týdně, cvičení by mělo být pouze krátké a nenásilné. Rozcvička a dva různé cviky na šikmé a na přímé břišní svaly vždy po 2 sériích max. po 5-8 cvicích. Nezapomeň na poctivé protažení!
II. Období (4.-6. týden) – Můžeš přidat další cviky či svůj plán nějak obměnit (není dobré cvičit stále stejné cviky, tělo si přivykne a posilování už nebude tolik efektivní. Cvič 3x týdně po 2-3 sériích (záleží na tobě, kolik zvládneš, rozhodně se ale zbytečně nepřepínej!) po 8-10 cvicích.
III. Období (7.-10. týden) – Cvič 3-4x do týdne, každý cvik po třech sériích po 10-14 cvicích.
IV. Období (od 11. týdne) – Tvé břišní svaly by už měly být viditelně pevnější, pokud cvičíš poctivě a dodržuješ všechny důležité zásady. Libovolně pozměňuj svůj cvičební program podle toho, jak se cítíš a co v pohodě zvládneš. Samozřejmě platí, že u štíhlých holek se svaly vyrýsují velmi rychle, ale pokud máš na břiše nějaké tukové polštářky, bude to trvat déle. Rozhodně však ani tak neházej flintu do žita. Rostoucí svaly pomalu požírají tuk a efekt se jistě také dostaví, i když třeba ne hned po prvních týdnech.

Snídej!

Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ dne – pokud na ni pravidelně zapomínáš, měla by ses nad sebou pořádně, ale opravdu pořádně zamyslet! A pozor! Nejedná se pouze o slova starostlivých maminek, nýbrž dietologů, kterým už skutečně nejde nevěřit…

3 DŮVODY, PROČ SNÍDAT:
- NASTARTUJEŠ MOZEK – Ano, našim mozkům ráno přece jen chvilku trvá, než jim to zase začne pořádně pálit. A pokud ti hned od rána kručí v břiše hlady, můžeš se s plnou koncentrací na sto procent rozloučit. Pokud tedy chceš být bystrou žákyní nebo studentkou, nezapomínej pěkně po ránu dostat do žaludku alespoň minimum. Lépe udržíš pozornost a zlepší se ti také paměť!
- SNÍŠ VÍCE OVOCE A ZELENINY – Samozřejmě, že ovoce a zeleninu si můžeš dát k večeři. Věř ale, že tyto čerstvé plodiny ti po ránu přijdou k chuti a připraví tě na náročný den. Vždy je lepší dát si pěkné šťavnaté jablíčko ráno než před spaním. V noci by tě mohlo nadýmat.
- BUDEŠ HEZČÍ A ŠTÍHLEJŠÍ – Snídaně ti perfektně nastartuje metabolismus, proto nebude velký oběd pro žaludek takovou zátěží a bude jej moci dobře ztrávit. Navíc je mnohem lepší jíst v první polovině dne a v druhé polovině si dávat jen menší svačinky a lehkou večeři.rano

4 SNÍDAŇOVÉ BLESKOVKY PRO ZDRAVÍ

Snídaně se nemusí skládat pouze z dva dny starého rohlíku se salámem a přeslazeného čaje. Všechno jde udělat nápaditěji a hlavně zdravěji – což o snídani platí takřka dvojnásob. Udělej si hned ráno radost královským pohoštěním a budeš se i zbytek dne cítit jako princezna!

 1. CEREÁLIE JSOU ZÁKLAD!
  Máš-li ráda k snídani kukuřičné lupínky nebo jiné cereálie, poohlédni se v obchodě po těch s co nejvyšším obsahem železa a vlákniny. Cereálie si nasyp do misky a posyp je krájeným ovocem (broskve, jablka, maliny, jahody, …) a jako nápoj si připrav hrníček nízkotučného nebo sójového mléka.
 2. SHAKE IT!
  Obáváš se, že do sebe po ránu nenacpeš nic velkého? Nevadí, můžeš zkusit ovocný koktejl, který má spoustu důležitých látek a vitamínů, ale tvůj žaludek rozhodně nezatíží. Připrav si jeden střední banán, půl šálku ananasu nakrájeného na kostičky (může být i kompotovaný) a šálek nízkotučného nebo sójového mléka. Vše dej do mixéru snaž se ovoce v mléce rozmělnit na co nejmenší kousky. V létě si do přípravné směsi můžeš dát i pár kostek ledu a rozmixovat je v koktejlu. Vznikne ti tak pořádně osvěžující letní snídaně!
 3. POŘÁDNÁ SNÍDANĚ, PŘÍPRAVA NA PERNÝ DEN!
  Chceš si k snídani dát něco většího, aby ses nemusela bát, že tě brzy poté přepadne velký hlad? Vyrob si poctivou omeletu! Jednoduše rozklepni jedno vajíčko do hrníčku, rozšlehej jej, přidej dvě kávové lžičky nadrobno nakrájené cibule, špetku soli  a směs nalij na rozpálenou pánvičku s malým množstvím oleje. Až se omeleta bude zdát téměř hotová, posyp její povrch strouhaným sýrem a jakmile se rozpustí, můžeš omeletu servírovat.
 4. BORŮVKOVÝ MIX
  Máš ráda borůvky? Ráno si jich pár nasyp do misky a smíchej s bílým nebo vanilkovým jogurtem. Není nic lepšího ani jednoduššího!

Načerpej energii do školy!

Týká se: , , . Publikováno v BUĎ FIT |

spanek První školní den tu bude co nevidět a je potřeba se na něj pořádně připravit a nabrat sílu a energii. Přinášíme ti pár rad jak na to! Tak co, už se těšíš?

1. Přes noc nechej otevřené okno (stačí trochu, aby jsi do rána neumrzla), bude se ti lépe spát a ráno budeš čilejší.

2. Po probuzení se pořádně zhluboka nadechni a protáhni se, nabereš tím sílu do nového dne. Můžeš zkusit taky nějaké cvičení z jógy, třeba pět Tibeťanů.

3. Pusť si hudbu. Vytáhni svoje oblíbené CD nebo zapni rádio. Hudba ti dobře rozproudí krev v těle a zvedne náladu.

4. Nezapomeň na zdravou a výživnou snídani! Co takhle ovesné vločky s mlékem a ovocem? (vločky nech nejdřív pár minut v mléku odstát, můžeš je v něm také uvařit)

5. Pokud tě ovládla nervozita a stres, pomalu se zhluboka nadechni, na pět vteřin zadrž dech a pomalu vydechni.

6. Až budeš stát před zrcadlem, zkus pro změnu obrátit a místo shazování sama sebe si řekni jak ti to sluší a jsi krásná. Ačkoliv se to nezdá, na psychiku to hodně působí.


*****************************************************

Na intimní téma

pinkJe mnoho otázek, na které se pravděpodobně nedokážeš zeptat jen tak někoho, i když odpověď na ně bys potřebovala jako sůl nad zlato. Rozhodli jsme se ti to ulehčit a probrat některá choulostivá témata on-line!

Dotaz 1: „Při cvičení mi je vždycky cítit rozkrok. Čím to je a co s tím můžu dělat?“
Slečn@:
Při cvičení se zpotíš a pot obvykle zůstává na chloupcích v ohanbí, kde se tak vytváří velmi příznivé prostředí pro růst nejrůznějších bakterií, které obvykle způsobují nepříjemný zápach. Rozhodně nos pouze bavlněné spodní prádlo – bavlna (narozdíl od umělých tkanin) je prodyšná a proto vlhkost může ven a není zadržována pod ní na kůži a chloupcích. Dále pak můžeš chloupky na ohanbí pravidelně zkracovat – není nutné přímo holení, stačí zastříhnout zhruba na polovinu jejich délky. Pokud nic z toho nepomáhá, měla bys navštívit lékaře. Je možné, že se v tvé pochvě přemnožily patogenní bakterie způsobující infekce ženských pohlavních orgánů a to už rozhodně není legrace.

Dotaz 2: „V průběhu menstruace cítím nepříjemnou bolest přímo v okolí poševního vchodu. Nemůžu při tom skoro chodit! Mám jít kvůli tomu k lékaři?“
Slečn@:
Bolest při menstruaci je docela běžnou záležitostí, které se nevyhne většina z nás. Pokud je však bolest intenzivní, nesnesitelná, měla bys navštívit lékaře. Co se týče bolesti přímo v okolí poševního vchodu, může se jednat i o alergickou reakci na materiál, ze kterého jsou vyrobeny vložky nebo tampony, které obvykle při menstruaci používáš. Vyzkoušej proto nejdřív jinou značku nebo hygienické pomůcky z jiného materiálu. Pokud se bolest neobjeví, je to jasné, pokud ano, rozhodně se objednej na gynekologii.

Dotaz 3: „Po koupeli ve vaně mě vždy svědí sliznice na vagíně a objevuje se výtok. Co s tím?“
Slečn@: Snad každá zdravá žena má výtok z pochvy, ale ten by měl být bílý nebo bezbarvý a nesmí zapáchat. V opačném případě by se mohlo jednat o bakteriální nebo kvasinkovou infekci, což vyžaduje návštěvu lékaře. Každopádně není nejlepším nápadem dopřávat si často horkou lázeň ve vaně s koupelovou pěnou, i když je to velmi příjemné a uvolňující. Soli a parfemovaná mýdla či pěny mohou narušit vnitřní prostředí v pochvě, proto je mnohem lepší se sprchovat a koupel si dát jen jednou za čas.

Dotaz 4: „Je se mnou něco v nepořádku, pokud mi z pochvy občas vyjde zvuk podobný prdění? Je to šíleně trapné!“
Slečn@: Někdy se stává, že se dovnitř pochvy dostane zvenčí vzduch (například při chůzi, cvičení, když máš nohy nahoře atd.) a když se poševní svaly stáhnou, je vypuzen ven a vydává nepříjemný zvuk, ale naštěstí není nijak cítit protože neobsahuje žádné plyny. Nemusíš se tím nijak znepokojovat a bát se, že když se ti to stane v nevhodnou situaci, budou se ti ostatní smát. Většinou to ani neuslyší.

Čistá a svěží po celičký měsíc?

hygienaNejen v období menstruace je potřeba brát velký zřetel na dodržování hygieny tvých intimních míst. Ovšem mnohdy platí, že méně je přeci jen více! Chceš vědět, jaké používat mýdlo (a jestli ho vůbec používat), k čemu jsou intimky a jak se vypořádáš s nepříjemným zápachem? My víme, jak na to!

Intimky? K čemu jsou?!

Jistě ti v televizních reklamách neunikly spoty na jakési extra malinkaté vložky, o kterých vystupující herečky doslova básní. Možná si ale říkáš, k čemu ti jsou tak děsně maličké věci, vždyť tě při menstruaci neuchrání. Intimky jsou však výborná věc a bude dobré, když se je naučíš používat klidně každý den. Hodit se ti budou při velmi slabé menstruaci a při výtocích (i běžných), aby jsi si zbytečně nezašpinila kalhotky. Můžeš je totiž měnit i několikrát za den, což v případě kalhotek není tak jednoduché.

Je vhodné umývat si intimní partie obyčejným mýdlem?

lactacid

Obecně platí, že pochva si sama o sobě udržuje prostředí, které má mírně kyselé pH. Jsou bakterie, bez kterých se neobejde, jsou tedy přirozenou poševní mikroflórou. Budeš-li se drhnout obyčejným mýdlem, je možné, že si toto prostředí narušíš. Tak tvůj organismus bude daleko náchylnější k různým pohlavním nemocem - například k docela obyčejným ženským zánětům a plísním.
K mytí vnějších pohlavních orgánů ti bude stačit obyčejná vlažná voda. Pokud však ne, pořiď si speciální jemné mýdlo či gel pro intimní hygienu (např. Lactacyd femina) nebo používej dětské mýdlo. Vyhni se rozhodně mycí houbě a vyplachování pochvy zevnitř (existují sice zevní výplachy, ty ale rozhodně není vhodné používat denně!).

Co s nepříjemným zápachem?

Při menstruaci můžeš mít pocit, že jsi nečistá a že “jdeš cítit”. Ve skutečnosti menstruační krev vůbec nezapáchá. Ucítíš ji teprve tehdy, když se usadí např. na chloupcích v ohanbí nebo jsi si dlouho nevyměnila vložku. Krev se rozkládá a tudíž ti může připadat, že zrovna nevoníš. S tampony se to stává méně často. Každopádně už proto je důležité dodržovat hygienu.
Přes den jistě oceníš speciální ubrousky pro intimní hygienu. Jsou jednotlivě balené a můžeš je mít neustále po ruce stejně jako tampony a vložky. Vyhni se stříkání deodorantů a voňavek na tvá nejcitlivější místa. Ty patří do podpaží a na další místa, kterými rozhodně nejsou pohlavní orgány!

Krása

***************

bun1perNudí tě tvůj účes? Chceš vyzkoušet něco naprosto nového, divokého, nespoutaného a zároveň i nekonvenčně elegantního? Slečn@ má pro tebe tip na originální vlasovou kreaci, jejíž styling ti nezabere fůru času a je vhodná do školy, na party i na slavnostnější akce. Mrkni na návod a vyzkoušej!

Budeš potřebovat:

- 1-2 vlasové gumičky
celenky- pinetky
- 2 stejné úzké čelenky
- hřeben
- uhlazující vlasový gel nebo krém
- lak na vlasy pro závěrečnou fixaci

Účes je vhodný pro středně dlouhé vlasy.

Návod:

1. Do čerstvě umytých, ještě vlhkých vlasů vetři přiměřené množství uhlazujícího gelu nebo krému na vlasy a dobře jej pomocí konečků prstů rozčeš po celé délce vlasů.
2. Vlasy pomocí fénu s difuzérem pečlivě vyfoukej. Pokud máš vlnité vlasy, použij při foukání kulatý kartáč.
3. Vlasy sepni gumičkou do volnějšího copu. Cop poté zatoč, obtoč jím gumičku a “drdol” připevni pomocí pinetek. Pro nedbalý look z něj nech trčet konečky do všech stran, aby drdol působil střapatě.

vlasy

4. Pomocí prstů opatrně projeď vrchní část hlavy a opatrně vytáhni z gumičky pár pramenů z prostřední části směrem od čela, ty nech volně. Jednu gumičku umísti blízko čela tak, aby mezi čelem a čelenkou vznikla mírná vlnka. Druhou čelenku umísti ještě o kousek dál a také se snaž, aby mezi čelenkami vznikla další, avšak o něco málo větší vlna.
5. Celý účes zfixuj pomocí laku na vlasy. Hotovo!

vlasy2

Zoubečky jako perličky!

Týká se: , , . Publikováno v SALON KRÁSY |

logoZávidíš hvězdám jejich úchvatné zářivé úsměvy? Ode dneška jim už závidět nemusíš, jelikož i ty si můžeš dovolit ukázat světu své zoubky. Ve společnosti s webem Krasnyusmev.cz ti přinášíme informace o snadném a pro všechny dostupném bělení zubů + soutěž, ve které vyhrává každý! (PR článek)

Revoluce v bělení zubů White Pearl.

Bělení zubů nikdy nebylo jednodušší. Stomatologové přenesli bělení zubů ze zubních ordinací a klinik do pohodlí domova a nastartovali tak nový trend v péči o Váš úsměv. S White Pearl dosáhnete techniky ordinačního bělení zubů, avšak s úsporou několika tisíc korun. Chrání zároveň i Vaše dásně proti parodontóze. Výrobek prošel přísnými klinickými testy a jeho kvalitní účinky byly ověřeny. Doporučená cena 595,-/450,- za balení 130/65ml.

K zakoupení v drogeriích Droxi, Rossmann, v každé větší lékárně a na www.krasnyusmev.cz.

Výhody bělení White Pearl:

*Vybělí i velmi zažloutlé zuby (kouření, pití kávy, stáří, léky)
*Gel zub obklopí rovnoměrně a bělí ho po celém povrchu.
*Obsah fluoridů, které výborně regenerují zuby a působí proti zubním kazům
*Tvarovatelné aplikátory (které jsou obsahem balení- 3ks) zabrání polknutí gelu nebo jeho rozšíření na rty apod. Navíc chrání gel před zaschnutím či smísením se slinami.
*Desinfekce dutiny ústní
*Prevence proti paradentóze
*Pouze účinná látka karbamid peroxid prokazatelně bělí zuby, a proto ji již několik let stomatologové používají

Obsah balení White Pearl

- 4x tvarovatelný aplikátor (podobný zubnímu chrániči, který si v dutině ústní vytvarujete tak, aby dobře kopíroval zuby)
- 2x tuba se speciálním bělícím gelem (130g=130ml kvalitního bělícího gelu, který vystačí až na 130 jednotlivých bělení horního i spodního chrupu)
- 1x tuba pro plnění aplikátoru
- praktický návod k použití s otázky a odpověďmi

Cena Kč 595,- vč. DPH je totiž nejnižší cena na trhu pro výrobek tohoto typu - v přepočtu na jedno bělení, kterých může být až 130! Více informací najdeš na www.krasnyusmev.cz

WP SMILE – bělící zubní pudr

WP SMILE přichází na trh s revoluční novinkou v oblasti péče o dutinu ústní. Oproti bělícím zubní pastám a pudrům, které využívají k bělení zubů abrazivní částice(např. perlit) přichází WP SMILE s účinnou látkou Peroxydone.

Abrazivní bělící zubní pasty a abrazivní pudry pouze mechanicky odírají usazeniny ze zubu, bez výrazného bělícího účinku. Proto je odborná stomatologická veřejnost odmítá a jejich dlouhodobější používání nedoporučuje.

WP SMILE originální inovací přišel s čištěním zubů s bělícím účinkem pomocí malého množství látky, kterou používají k profesionálnímu bělení zubů stomatologové. Látka Peroxydone totiž při čištění prostupuje do zubu, kde odbarvuje pigmenty usazené z důvodů kouření, pití kávy, červeného vína, ale i vlivem stárnutí. Neobsahuje abrazivní částice a je proto ideální pro každodenní použití.
WP SMILE bělící zubní pudr v sobě kombinuje kvalitní a bezpečný způsob čištění zubů s šetrným bělením bez příměsí abrazivních částic. Navíc obsahuje fluoridy a xylitol, které zajišťují kvalitní ochranu a regeneraci zubní skloviny. Díky trojici účinných látek při čištění zubů zajišťuje maximální péči o Váš chrup.

Komplex účinných látek:

Peroxydone: účinná látka používaná ve vyšších koncentracích při profesionálním bělení zubů, kdy šetrně odstraňuje pigmenty usazené jak na povrchu zubu, tak v zubní sklovině. Peroxydone je látka používaná zubními lékaři na celém světě.
Fluoridy: zabraňují metabolismu bakterií, zvyšují odolnost zubů proti zubnímu kazu, snižují demineralizaci zubní skloviny a naopak podporují zpětný přívod minerálů a vápníku do zubu.
Xylitol: působí jako prevence proti výskytu a tvorbě zubního kazu a účinně funguje při nezbytné regeneraci zubní skloviny

Návod k použití:

Bělící zubní pudr nahrazuje běžnou bělící zubní pastu. Čistěte zuby způsobem doporučeným zubním lékařem, minimálně 2x denně. Nejprve dostatečně zvlhčete zubní kartáček ve vodě a poté jej namočte do nádobky s bělícím pudrem. Následně čistěte zuby stejně jako běžnou zubní pastou. Aplikaci pudru můžete v průběhu čištění zubů opakovat dle potřeby.

Krása a mrazík!

zimaStejně jako v létě používáš speciální opalovací krémy, i v zimě přichází na řadu kosmetiky, která ti pomůže být krásnou i za ne zrovna příznivých teplot a rozmarů počasí. My ti poradíme, jak uchráníš své vlasy, pleť i ruce před mrazem!
VLASY TRPÍ TEPLOTNÍMI ZMĚNAMI
Teplotní rozdíly jsou pro vlásky přímo katastrofou. Celou noc spíš v příjemně vytopeném pokojíčku, po probuzení si vlasy dost možná upravíš horkou kulmou nebo žehličkou a hurá ven do teplot pod bodem mrazu. Vlasy na to velice brzy zareagují tím, že se z nich stane nevzhledná suchá sláma se sklonem k třepení a lámání. Chceš tomu předejít? Zde jsou naše tipy:
* Nosit čepici není ostuda – Co je vůbec nejzákladnější, je vhodná pokrývka hlavy. Jakmile teplota klesne pod nulu, nemá cenu hrát si na krasavici, kterou nezastaví ani mráz až praští a nejvhodnější je vyštrachat ze skříně slušivý kulich, módní baret nebo klobouček. Módní TRENDY jsou sice někdy neúprosné, ale hezká čepka může dát celému modelu šmrnc, sladíš-li ji i se zbytkem outfitu. Vlasy pod čepicí však můžou elektrizovat a je nutné věnovat jim zvláštní pozornost každodenní péčí.
* Jemná péče – V tomto období rozhodně nezapomínej na kvalitní šampony a kondicionery. Vlasům navrátí vitalitu a lesk i občasná vlasová kúra.zima2
* Vhodné stylingové přípravky – Není dobré vlasy příliš zatěžovat, přesto tužidlo s vitamíny a proteiny, či šetrný gel může vlasy naopak před mrazem, větrem a vlhkostí ochránit. Raději však zapomeň na vlasový lak, ten vlasy zbytečně vysušuje!
* Vhodná strava – Nyní je opravdu velice důležité, dopřát namáhaným vlasům také dostatečný přísun vitaminů a minerálu. Dbej na to, aby tvá strava byla bohatá na zinek a železo.

MRÁZ VYSUŠUJE PLEŤ I RTY
Suchý vzduch v topné sezoně uvnitř bytu a ledový vítr plných štiplavých zmrzlých kapiček, to kráse nevěští také nic dobrého. Pokud vyrážíš do hor, důkladná péče v podobě mastnějšího krému s UV filtrem je naprostou nutností, ale zapomínat na ni bys neměla ani při procházkách městem!
* Před spaním je nezbytné pleť důkladně očistit od všech líčidel a odumřelých kožních buněk, aby mohla v noci volně dýchat a regenerovat se. Přípravky by ovšem měly být velmi šetrné, vyhýbej se pleťovým vodám s obsahem alkoholu a jiným dráždivým přípravkům. Ideální je jemná mycí gel nebo pleťové mléko.
* Důležitá je i volba krému a make-upu. Oba přípravky by měly mít ochranné účinky, být bez obsahu vody a obsahovat UV filtr, který pleť ochrání před nepříznivým zářením. Naprosto nevhodný je pudr, který by pokožku ještě více vysušoval.
* Jistě se ti osvědčí i pleťové masky. Nemusíš vyhazovat peníze za drahé přípravky, svoji masku si „ukuchtíš“ i podomácku! Kup si salátovou okurku, kousek jí najemno nastrouhej a zalij kysanou smetanou. Tuto směs můžeš natřít na tvář, krk i dekolt a nech působit zhruba dvacet minut.
* Pokožka rtů je velmi tenká a neobsahuje tukové žlázky – snadno se tak v mrazu vysuší a popraská. Velkým pomocníkem ti budou balzámy a tyčinky na rty obsahující včelí vosk a výtažky z rostlin.
* Rty můžeš čas od času také zregenerovat domácí kúrou. Potři je pravým včelím medem a nech působit. Ale pozor – nelízat! :-)

SCHOVEJ RUCE DO RUKAVIC
Ani ruce a nehty nezůstávají neúprosnému mrazu ušetřeny. Pokud si pro ně nepořídíš teplé rukavice, upozorní na sebe extrémě vysušenou a rozpraskanou pokožkou, což může být i bolestivé.
* Po každém mytí rukou nezapomeň kůži ošetřit krémem. Mýdla kůži odmašťují a vysušují, což pro ni rozhodně není nic příznivého. Z krémů vol klasické glycerinové krémy, na noc můžeš nejsušší místa potřít i trochou čisté vazelíny.
* Rozpraskanou pokožku na rukách zachrání zábal. Natři ruce silnější vrstvou regeneračního krému, navlékni je do igelitových rukavic a přes ně ještě oblékni rukavice vlněné. Nech působit alespoň půl hodiny.
* Ruce nádherně zjemní i desetiminutová lázeň v ohřátém olivovém či mandlovém oleji.

Ze života:

Už zase děsná nálada....

c2.033Jednou ráno se probudíš a máš pocit, jako by nad tebou v noci všemocný čaroděj mávnul svou kouzelnou hůlkou, a ty si ze dne na den připadáš úplně jiná. A s tebou je jiný celý tvůj svět. Když se z malé holky stává dospělá žena, mění se spousta vnitřních i vnějších věcí. Změny můžou přicházet pomalinku a plynule, že máš moře času, si na všechno v klidu zvyknout. Jindy tě však přepadnou tak rychle, že se cítíš zaskočená.


Puberta není procházka růžovým sadem – je přípravou na opravdový život, musí se z tebe stát samostatný člověk, který je schopný se o sebe postarat. Většina lidí si myslí, že nejdůležitější na pubertě jsou tělesné znaky – jasně, ty jsou nejvíce vidět, ale pokud se tím budeš zabývat malinko víc, začneš si stále více uvědomovat také svoje duševní změny, které s dospíváním souvisejí. FOXY ti teď přináší druhý díl seriálu o dospívání, ve kterém se dnes budeme zabývat náladami během puberty.

Dneska tak, zítra úplně jinak

c2.034Už jsi někdy zažila ten hrozný pocit, že vlastně ani sama nevíš, co se to s tebou děje? V pondělí máš chuť zabít mladší ségru za to, že si zase bez dovolení půjčila tvůj oblíbený svetr, v úterý se málem rozbrečíš u Harryho Pottera a ve středu bys nejraději samou radostí ze života umačkala každého, kdo zkříží cestu… A tak to jde pořád dokolečka, až si připadáš jako těžký schizofrenik, který by se měl co nejdříve přihlásit na dobrovolný pobyt v Bohnicích. Poznáváš se? „Nepříjemné pocity má čas od času každý. Nikdo není pořád “dobře naložený“. Vypořádat se s těmito negativními pocity se totiž musíme nejprve naučit,” říká lékařka a spisovatelka Sylvia Schneiderová. Že se cítíš jednou tak a podruhé onak, mají na svědomí zase ty zatracené hormony! Vytváří se v tvém vlastním těle a občas tě zlobí tak, že by rády za tebe i rozhodovaly, jakou budeš mít náladu. Je těžké se pod jejich vlivem ovládnout! Ale neboj, časem se tvorba těchto hormonů ustálí, bude vyvážená a pravidelná, což bude mít za následek, že tě už denno denně nebude pronásledovat tato „houpačka“ nálad.

Ale abychom to celé nehodili jen na ty hormony – důvodů těchto nepříjemností je daleko více. Všimni si, že se teď prostě více pozoruješ a začínáš sledovat i sama sebe. A stává se, že občas nerozumíš sama sobě. City tě můžou mást a drásat. Můžou být tak překrásné a báječné jako tíživé a vyvolávající strach a nejistotu. „Většina dospívajících se potácí v tomto neustálém zmatku vlastních pocitů: teprve teď si uvědomí, jak je možné současně milovat i nenávidět, že je možné být současně žárlivý i nevěrný, zuřivý i líbezný,“ říká Sylvia. V jeden moment pociťuješ touhu být samostatná a rozhodovat za sebe sama, ale za chvíli tě přepadne strach. A právě strach může způsobit, že chceš být neviditelná, zalézt někam do ústraní a nikoho a nikoho nevidět. Občas se může stát, že se z nejasného důvodu rozpláčeš nebo rozesměješ, že se po tobě otáčejí, jako bys byla naprostý cvok. A jindy máš bojovou a jsi schopná se s každým pohádat až za hrob – což bohužel nejčastěji odnášejí tvoji nejbližší – rodiče, sourozenci, přátelé.

c2.035

Všichni se musíme postupně učit, jak zacházet se svými náladami. S těmi dobrými to nebude žádný problém. S těmi obtížnými je většinou velký problém. Někdy jsou natolik silné, že prostě musí ven jako horká pára zpod pokličky hrnce. Je dobré mít nějakého natolik blízkého člověka, se kterým si o všem můžeš promluvit. Některé holky si píšou deníčky, skládají verše, vymýšlejí povídky, malují – i to je dobrý způsob, jak předejít neřízené explozi potlačovaných myšlenek a pocitů! Jsou i mladí lidé, kteří své negativní pocity vybíjejí na sobě – málo spí, málo jí, jsou lehkomyslní, skrývají se za drsnou maskou fanouška hardmetalové kapely, přestože jim ta hudba vlastně nic nedává, někteří dokonce berou drogy nebo se něčím unaví až do úplného vyčerpání. To ale rozhodně není správná cesta! Samozřejmě je důležité své pocity vyjádřit. Mělo by se to však stát takovým způsobem, který tobě ani ostatním lidem v tvém okolí neublíží. Kdo nenechá negativní pocity jako vztek, žárlivost či strach nějakým způsobem vyšumět, bude tím trvale postižený – agresivní. Uvědom si, že také většina žaludečních problémů, bolestí hlavy a ženských potíží tkví právě zde.

Dospívání na jednu stranu znamená více volnosti a nezávislosti, na druhou stranu také větší zodpovědnost. Je naprosto přirozené, že se sem tam cítíš osamělá či úplně vyčerpaná. Pokud lidé v tvém okolí chápou, že toto období je pro tebe velmi důležité, můžou ti mnohé hodně ulehčit. Berou-li to však tak, že prostě „jen dospíváš“, může to tvou situaci ještě zhoršovat. V obou případech však budeš mít občas pocit, že ti nikdo nerozumí, či že tě rodiče dostatečně nemilují. Nenech se těmito chvilkovými pocity ztrhnout!

Bud' cool!!

Máš je ráda, ale někdy máš pocit, že se to s nimi prostě nedá vydržet. Jednou je ti s nimi krásně, podruhé se s nimi nemůžeš na ničem dohodnout. Řeč je o tvé rodině. Ale ruku na srdce – stojí ti ty hádky za to? Přečti si, jak si v jakékoliv situaci zachováš chladnou hlavu.


Na první pohled se to možná nezdá snadné, když si představíš mladší ségru, jak se ti nadšeně přehrabuje v kosmetické kabelce, nebo babičku, která do tebe neustále hučí, že jsi hubená a měla bys okamžitě přibrat… ale jde to!

 • RODINNÝ HROMOSVOD – Až se příště dostaneš do konfliktu s jedním z tvých rodičů (nebo zkrátka s kterýmkoliv členem rodiny), nesnaž se za každou cenu zvítězit. Neječ a vyposlechni si i argumenty druhé strany, i když se ti zdají naprosto nelogické. Uvidíš, jak rychle táta přestane řvát, když zjistí, že ho posloucháš a nezvedáš oči znechuceně ke stropu.
 • PŠTROSÍ TAKTIKA – Tato zvířátka umí konflikty řešit nejlépe ze všech. Jednoduše strčí hlavu do písku a počkají, až se situace uklidní. Občas je dobré nechat rodinku, ať si mezi sebou všechno vyříkají. Do všeho zasahovat přece nemusíš!
 • STOP! – Někdy je hodně obtížné se z vypuknuté války jen tak vymotat. Argumenty létají doslova vzduchem, tváře máš červené rozčilením, metáš blesky na všechny strany a tvůj protivník to samé. Domluv si proto s ostatními členy rodinu slovo, které bude sloužit jako stopka. A čím směšnější bude tím, líp. Kdo by se nerozchechtal, když na něj v zápalu zuřivost zařveš „kuří hnáta“?
 • JEDNOU PROVŽDY – Jakmile se už s někým po hádce usmíříš, už mu to nikdy nepřipomínej. Snaž se na všechno zapomenout. Pokud to budeš ohrávat dokolečka a dokolečka, rozpoutáš další vlnu bitek. Přestože jsi si byla se svou pravdou 100% jistá, vykašli se na to, protože to vážně nemá cenu. Tolik slavných hlav zemřelo v nepochopení – někteří přirozenou smrtí a ostatní, průbojnější na hořícím kůlu nebo pod gilotinou.c1.31
 • ZLÝ JAZYK – I když budeš hněvem rozpálená doběla, NIKDY nikomu neříkej věci, kterých bys později litovala. Rozhodně si ze svého slovníku vyškrtni „Nesnáším tě!“, „Jsi odporný“, „Už na tebe vživotě nepromluvím“. Tady často nepomůže ani sebelepší omluva.
 • NEVYHROŽUJ! – Nikdy rodičům nevyhrožuj tím, že se odstěhuješ k babičce, nebo už vživotě s nimi nebudeš jíst u jednoho stolu. Výhružky, že utečeš z domova ti stejně nikdo neuvěří, když celé dny jenom sedíš na gauči a hledíš na béháčko. Takhle se chovají malé děti, ne už skoro dospělé slečny! A propos… klidu tím rozhodně nedosáhneš.
 • OMLUVA SE CENÍ! – Někdy je potřeba přiznat svou chybu. Nevymýšlej další a další argumenty, aby jsi někoho přesvědčila, že máš pravdu, i když si tím sama zas tak jistá nejsi. Omluva je báječná věc, dokáže urovna dusnou atmosféru i po skutečně bouřlivé hádce.
 • ROVNÝ S ROVNÝM – Sama si nepřeješ, aby s tebou rodiče zacházeli jako s pětiletou holčičkou. Pokud se už ale cítíš jako dospělák, musíš se tak chovat – nejenom když se ti to zrovna hodí. O problému se snaž s rodiči diskutovat. Rozhodně vynech histerické slzy, třískání dveřmi, zamykání se v pokoji nebo protestní hladovky.
 • KAŽDÝ MÁ SVÁ PRÁVA – Není fér, když si někdo vylévá vlastní vztek na druhých, kteří za to absolutně nemůžou. Staneš-li se takto něčí obětí, nech toho druhého vyječet se. Potřebuje se hlavně uklidnit. Až si to sám uvědomí, bude mu to jistě líto. Když se s ním však začneš hádat a ještě více přikládat dřevo do ohně, bude to daleko horší a ta špatná budeš najednou ty.

Jak řešíš hádky s rodiči ty?

ank.vztahy Andrea, 15: „Naši se rozvedli zhruba před půl rokem. Poslední měsíce se neustále hádali a já jsem z toho měla deprese. Párkrát jsem byla i u psychologa. Nejhorší na tom všem bylo, že když jsem se chtěla nějak projevit já, okamžitě se oba otočili ke mně a začali ječet oba naráz na mě. Do záležitostí rodičů je lepší se nemíchat!“ank.vztahy2

Karin, 13: „Štve mě, že mě naši nechtěj pouštět ven. Myslím, že ve třinácti už holky můžou bejt i dýl venku než do osmi! Ale kdykoliv něco namítnu, začnou argumentovat tím, jak je dnes svět nebezpečnej a že to dělaj pro mý dobro. Prej si mám počkat minimálně do šestnácti nebo sedmnácti.“

Ty a máma ...konflikt????

c2.036Myslíš si, že se své mamince můžeš svěřit naprosto s čímkoli, anebo je váš vztah spíše chladný? Dovede ti poradit a kdykoli tě vyslechnout, nebo na tebe nemá absolutně čas a ty máš pocit, že se o tebe nezajímá? Probíráte spolu občas i věci týkající se dospívání? Vzájemné vztahy mezi matkou a dcerou můžou být různorodé. Přečti si příběhy třech dívek, které vypráví, jak na tom v tomto směru jsou!


Lenka, 17: Všechno bylo super - než přišel ON!

“S mámou jsme měly vždycky super vztah. Naši se rozvedli, když mi bylo sedm, protože si táta našel jinou. Mamka tehdy byla úplně na dně. Rodina nám moc nepomáhala, a tak jsme my dvě a můj tehdy tříletý bráška válčili s životem úplně sami. Moc dobře si pamatuju na první měsíce po tátově odchodu - peněz nebylo, každá koruna pro nás byla drahá. Kolikrát nebylo ani na zmrzlinu!
Máma musela dát brášku do jeslí a najít si práci, abychom se uživili, což s její mateřskou bylo nereálné. Pracovala od rána do večera, ale vždy si dokázala najít čas na nás. Přišla domů ve čtyři, uklidila, navařila, pomohla mi s úkoly, přečetla bráškovi pohádku na dobrou noc… Dodnes ji obdivuju, jak to všechno mohla dokázat a ještě se při tom usmívat!

c2.037

Situace se ale naštěstí brzy podstatně zlepšila. Máma získala místo u jedné soukromé firmy jako účetní. Práci si mohla nosit i domů, takže jsme byli všichni tři víc spolu. Jistě, máma měla starostí nad hlavu, ale já už jsem byla rozumnější, takže jsem jí s lecčím mohla pomoct. Hlavně s hlídáním bráchy, který také začal chodit do školy.
Když jsem začala dospívat, máma se mnou začala jednat jako s mladou ženou. Vysvětlila mi všechny ženské záležitosti, dokonce se nestyděla mluvit ani o sexu nebo antikoncepci. Věděla jsem, že ať za mámou přijdu s jakýmkoliv problémem, vždy mě vyslechne a poradí mi. Dokonce jsem se jí svěřovala se všemi svými tajnými láskami!
Ale pak přišel jeden večer. Máma uklidila celý byt a uvařila výbornou večeři, až jsme s bráchou zírali. Samozřejmě to nebylo jen tak! Nakonec toho humbuku nám oznámila, že k nám na návštěvu přijde nějaký její kamarád z práce, který by nás dva strašně rád poznal. Byla jsem v šoku, nikdy by mě nenapadlo, že by máma po tak obrovském předchozím zklamání chtěla ještě nějaký další vztah! Jistě, přála jsem jí to, ale zároveň jsem se bála, že se všechno změní.
Když v předsíni našeho bytu zazvonil zvonek, máma byla ještě v koupelně, takže jsem šla otevřít já. Ve dveřích se objevil vysoký muž s už docela prošedivělými vlasy. Na první pohled mi připadal k mámě, která vypadala stále tak mladě a energicky, až příliš starý. Pamatuju se, že měl na sobě tmavý oblek a byl převoněný nějakým silným pánským parfémem. Podal mi ruku a řekl mi, že mu můžu říkat “Pavle” jako maminka. Ale byl pro mě strašně cizí, ještě dlouho potom jsem ho oslovovala “pane Vrátecký”.
Takových večeří se u nás odehrálo ještě hodně, dokonce jsme byli několikrát i v jeho domě. Bydlel doslova v paláci! Bylo vidět, že vydělává opravdu spoustu peněz. Mámě neustále kupoval nějaké drahé dárky. Mně však připadal čím dál víc nesympatický, přestože mi vlastně nikdy nic neudělal ani nic špatného neřekl. Nebo vlastně udělal - vzal mi mámu. Ta už na mě neměla skoro žádný čas. Celý její čas se točil kolem Pavla a našeho tajné rozhovory o mých láskách a mých problémech byly ty tam.
Pár týdnů po mých patnáctých narozeninách mi máma řekla, že by se ráda přestěhovala za Pavlem. Že by ráda žila s ním a navíc jeho dům je mnohem větší než náš skromný panelákový byteček. Protestovala jsem. Nedovedla jsem si představit, že bych se po patnácti letech měla odstěhovat od všech svých kamarádů do úplně jiného města, navíc kvůli člověku, kterého nemám vůbec ráda. Pořád jsem brečela, s mámou jsem promluvila maximálně tři nejnutnější slova za den. A aby toho nebylo málo. Schválně jsem ze školy začala chodit strašně pozdě. Byla jsme u některé ze svých kamarádek, chodila jsem do bazénu plavat nebo jsem se jen tak potulovala v parku a po obchoďácích - to všechno jen proto, abych byla doma co nejpozděj a nemusela poslouchat máminy domluvy a účastnit se sedánků s Pavlem.
Týden před naším stěhováním jsem byla neustále zamčená ve svém pokoji a držela jsem protestní hladovku. Máma zoufale klepala na dveře pokoje, že si chce promluvit. Nakonec jsem ji pustila dovnitř. Začala mě prosit, ať jí teď dopřeju kousek štěstí, které se mě a bráchovi snažila dopřát, když jsme byli malí. Že my brzy vylétneme z hnízdečka do světa a ona zůstane na stará kolena úplně sama a opuštěná. Ty slova mě úplně dostala. Ne, opravdu jsem si nepřála, aby zůstala opuštěná. Rezignovala jsem.
K Pavlovi jsme se do týdne opravdu odstěhovali. Nikdy jsme si k sobě už ale nedokázali najít cestu, stále si ode mě drží odstup. Je si zřejmě vědom toho, že mi překazil spoustu plánů a myslí, že ho za to nenávidím. Nyní mě to však pořádně zamrzelo. Za ty dva roky dokázal, že je dobrý a poctivý člověk a maminku opravdu miluje.”

c2.038

Kája, 14: Pořád jsem ta malá holka!

“Jsem jedináček. Naši mě měli docela pozdě, protože prý dlouho nemohli mít dítě. Máma mi od malička neustále opakovala, že jsem to její vytoužené dítě, že jsem její štěstí. Jako malá jsem měla vždy, na co jsem si jen ukázala. Naši mě opravdu neskutečně rozmazlili!
Teď už je mi čtrnáct a už se cítím jako velká holka, zajímají mě kluci, ráda bych si s holkama vyrazila večer třeba do kina nebo na pizzu, ale prostě nemůžu. Sice mi koupí každé tričko, které se mi v obchodě líbí a neustále mi opakují, jak mě mají rádi, ale zdá se mi, že mě berou pořád jako tu malou copatou holčičku, co si hrávala s panenkami.
Myslím, že je to hlavně máma, kdo se nemůže smířit s tím, že už brzy budu dospělá. Když jsem za ní jednoho večera přišla, že jsem asi dostala svou první menstruaci, rozbrečela se. Neunesla fakt, že už nejsem dítě! A hovory na téma sex, antikoncepce a chození s klukem - jednoznačně tabu! Na to mám prý ještě hrozně moc času.
A nejvíc mě štve, že mě naši pořád kontrolují. Máma před spaním pokaždé nahlédne ke mně do pokoje, jestli už spím. Jak u malého děcka! A když se jede třeba na školní výlet, každou chvíli mi chodí smsky jak se mám a jestli jsem v pořádku. Kdyby napsali nebo zavolali jednou za den, tak neřeknu. Ale když mě kontrolují pořád, je to děs! I spolužačky se mi za to posmívají, že jsem maminčin mazánek!
No a v poslední době se s nima strašně hádám kvůli střední škole. Chtějí, abych šla na gympl do vedlejšího města. Každý den bych dojížděla jen nějakých pět kilometrů. Jenže já jednak vím, že na gympl nemám a za druhé už dlouho toužím jít na uměleckou průmyslovku, protože malování a modelování mě hrozně baví a myslím, že kreativnost je jedna z mála věcí, ve které fakt vynikám. Problémem ale hlavně je, že bych musela bydlet na internátě a to by se naši asi zbláznili! Máma mi říká, že kreslit si můžu, kdy se mi zlíbí, ale mám myslet reálněji do budoucna. Prý mám jít na medicínu nebo na práva, abych byla v budoucnu dostatečně finančně zajištěná, až tu nebudou oni a nebudou mi všechno kupovat. Ale já se už konečně potřebuju trochu víc osamostatnit!”

Barča,13: Má radši bráchu než mě!

c2.039

“Je to zvláštní, ale přestože má většina mladých holek důvěrnější vztah s maminkou než s tátou, já to mám naopak. Mám mladšího bráchu. Je mu teprve pět, proto se mamka točí pořád kolem něj. Je to sice pochopitelné, jenže já ji nezajímám VŮBEC! Když přijdou ze školy domů moje kámošky, jejich maminky se jich obvykle nejprve zeptají, jaký měli den a co dostaly za známky. Já když přijdu domů, máma na mě maximálně tak z kuchyně zavolá, že si mám uklidit ve skříni, protože tam mám hrozný nepořádek, nebo že mám rovnou zajít do sámošky pro nákup.
Máma mě měla příliš brzo - bylo jí teprve osmnáct a tátovi sotva dvacet. Je mi jasné, že jsem nechtěné dítě - vždyť kvůli mě musela máma ukončit střední a všechny její sny o super kariéře se jí rázem rozplynuly. Naši se vzali čtyři měsíce před mým narozením a rok po něm se zase rozešli. Oficiální rozvod ale přišel mnohem později. Své nejranější dětství jsem prožila střídavě u máminých a střídavě u tátových rodičů. Máma se pokoušela dodělat maturitu, ale když mi bylo asi šest, zamilovala se do jiného muže a zanedlouho se narodil brácha a já se do jejich nového přestěhovala - babička, která mě v posledních letech vychovávala, těžce onemocněla, a proto se už o mě nemohla dál sama starat. Táta měl také pár přítelkyň, ale žádný z jeho dalších vztahů nevydržel dýl než pár měsíců. Každý druhý víkend jsem jezdila k němu a musím říct, že jsem se u něj cítila víc doma, než v bytě mámy a jejího nového manžela.
Mamka se se mnou nikdy nebavila o věcech týkajících se dospívání a podobně. Když jsem loni dostala své první měsíčky, byla jsem děsně v šoku! Z reklam, televize a nějakých časopisů jsem o tom něco málo věděla, ale absolutně jsem netušila, jak to funguje a nač to je. Svěřit jsem se ale nešla mámě, nýbrž tátovi! Když jsem mu to na návštěvě u něj řekla, normálně si sedl vedle mě do křesla a pověděl mi všechno, co o tom věděl. O dalším víkendu mi dokonce koupil knížku o dospívání a jeho sestra Alena mě vzala na nákupy do obchoďáku, kde jsme společně nakoupily nějaké balíčky vložek. A poradila mi i spoustu dalších užitečných věcí, o kterých jsem dřív neměla ani tušení. Za mámou bych s tímto nešla nikdy - nemám k ní tu důvěru a myslím si, že by mě stejně odbyla jako vždy.
Až mi bude osmnáct, jsem naprosto přesvědčená, že se od mámy co nejdřív odstěhuju. Po devítce navíc chci jít na školu, která se nachází ve městě, kde bydlí můj táta. Buď tam budu na internátě, anebo budu bydlet u táty - to se všechno bude muset ještě vyřešit. A zřejmě to nebude vůbec jednoduché…

(Pozn.red. - Příběhy byly mírně upraveny a zkráceny. Jména osob byla pozměněna.)

c2.40

A na závěr pár dobrých rad, jak na rodiče!

Co dělat, když…?

…tě vaši nechtějí pouštět ven: Někteří rodiče mají o své ratolesti strach hlavně proto, že dobře neznají kamarády, se kterými se jejich děti stýkají, případně místo, které navštěvují. Ujisti vaše, že tvoji kámoši jsou úplně v pohodě - třeba je pozvi na návštěvu domů a rodičům je představ. A obvyklá otázka “Kam jdeš a kdy se vrátíš”? Tady platí, že s upřímností dojdeš nejdál - ukaž jim, že nemáš co skrývat a dodržuj, na čem jste se domluvili! Pokud tě tedy rodiče pustí ven s podmínkou, že do půl desáté budeš nastoupená v obýváků, a dopotácíš se domů sotva o půlnoci, nemůžeš počítat, že ti rodiče budou příště věřit!

…vaši zuří kvůli každé špatné známce: Je spousta rodičů, kteří do svých dětí vkládají příliš velké naděje, přestože sami nebyli ve školních letech hvězdy. Ukaž jim, že se snažíš a věnuješ předmětu, ve kterém máš problémy, opravdu pozornost - jen ti zkrátka chybí nadání, abys v něm dostávala samé jedničky! Budeš-li ale projevovat naprostý nezájem vůči věcem týkajících se školy, nemůžeš se jejich zdviženým ukazováčkům divit!

…jsi podle vašich na všechno ještě moc malá: Zakazují ti chodit s klukem, přestože ti je čtrnáct? Nemůžeš na oslavu kamarádčiných patnáctin, protože se koná až večer? Máš zakázané dívčí časopisy a zamilované romány jen proto, že by ses v nich mohla dočíst něco nepřípustného? Nedělej žádné hysterické scény! Naopak se snaž rodiče přesvědčit, že už opravdu vyspíváš v rozumného člověka a víš co si můžeš a nemůžeš dovolit. Neuzavírej se před nimi do sebe, občas si s nimi povídej, vyprávěj jim o škole, zájmech a svých kamarádech. Nebo si s nimi klidně promluv o tvé budoucnosti, jaké máš plány a co tě baví. Čím víc o tobě budou vědět, tím víc ti budou moci věřit!


další příště!Připravila šéfredaktorka zuzka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

jkghk

(lilililili, 17. 11. 2008 9:26)

jj romča ma pravdu!!!!!!!!!!!

:-o

(Romča;-), 27. 7. 2008 9:56)

Pěkný,škoda že je to všechno zkopírovaný z http://www.slecna.info.cz co? nj když máš vlastní blog,měla by jsi se víc snažit sama...